En sommar fylld av lek, musik och äventyr för hela familjen
Nu är sommarlovet äntligen här – den där efterlängtade tiden på året då dagarna känns oändliga, solen står högt och barnens skratt fyller luften. Vad passar då bättre än ett besök till Birgit Nilsson Museum i hjärtat av Skåne, där historia, kultur och lekfulla aktiviteter möts i en unik sommarupplevelse för både stora och små?
I år satsar museet extra mycket på våra yngre besökare. I samarbete med den kreativa @johannaformochdesign har vi tagit fram flera roliga barnaktiviteter som bjuder in till både rörelse, fantasi och upptäckarglädje – mitt bland de vackra omgivningarna och berättelserna om vår internationellt älskade operastjärna, Birgit Nilsson.
Lek och upptäck – en sommar för barnen
För barn och ungdomar upp till 19 år är entrén helt fri, vilket gör det ännu lättare för hela familjen att ta del av museets sommaräventyr. Bland årets nyheter finns bland annat:
- Skattjakt: Följ ledtrådarna runt museiområdet och hitta de gömda skatterna. Kanske leder de dig till Birgits gamla gömställen eller till en överraskning i trädgården?
- Styltor: Testa balansen och ha kul på våra traditionella trästyltor – en nostalgisk aktivitet som lockar till både skratt och små utmaningar.
- Hoppa hage: Klassisk lek som aldrig går ur tiden. På gårdsplanen finns markerade hagar redo att hoppas – här gäller det att vara både smidig och fokuserad!
För hela familjen – rabatterat inträde för vuxna
Vi vill att så många som möjligt ska kunna njuta av en inspirerande dag tillsammans, därför erbjuder vi halva priset på ordinarie inträde för vuxna som kommer i sällskap med barn. Det betyder att hela familjen får möjlighet att uppleva museet – både de historiska utställningarna om Birgit Nilssons liv och karriär, och de lekfulla aktiviteterna som gör dagen till ett sommarminne.
Ett museum där historia möter nutid
Birgit Nilsson Museum ligger på den gård där Birgit växte upp, och där hennes musikaliska resa började. Här får besökare lära sig mer om hennes väg till att bli en av världens främsta operasopraner – allt från barndomens vardagsliv till de stora rollerna på världens främsta operascener. Museet är en levande plats där musik, berättelser och landsbygdskultur går hand i hand.
Med sommarens aktiviteter skapar vi en plats där barn får leka, lära och upptäcka, samtidigt som vuxna kan fördjupa sig i historien om en av Sveriges största musikikoner.
Opera-allsång på Birgits gård under Birgit Nilsson Festival
Vi hälsar dig också välkommen till en magisk sensommarkväll på gårdstunet vid Birgit Nilsson Museum – onsdagen den 6 augusti kl. 17.00 kan du uppleva härlig operaallsång under bar himmel tillsammans med Rickard Söderberg, Malmö Operas barnkör och vår sprudlande allsångsledare Elinor Fryklund. Ta med hela familjen – det blir en kväll fylld av sång, glädje och gemenskap! Fri entré men biljetter måste bokas https://www.juliusbiljettservice.se/events/1339
Välkommen till en sommar på landet – fylld av musik, skratt och minnen
Ta med familjen och upplev något alldeles extra denna sommar. Oavsett om du vill gå på skattjakt, hoppa hage, känna på styltor eller bara njuta av den vackra gården – hos oss finns något för alla. Och kom ihåg: barn och ungdomar går in gratis, och vuxna i barns sällskap får halva priset.
Varmt välkommen till Birgit Nilsson Museum – där sommarlovet sjunger i dur!